Dzień Ziemi, Giżycko uczciło na Placu Grunwaldzkim

22 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Ziemi! Mazurski Związek Międzygminny - Gospodarka Odpadami, ZUOK Spytkowo i Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku zaprosili giżycczan na Plac Grunwaldzki, by rozdać im cenny nawóz "Żyźniak", sadzonki roślin i rozmawiać o segregacji!

ZUOK Spytkowo przygotował dla mieszkańców cenny nawóz produkowany z odpadów biodegradowalnych, trafiających do zakładu. Wybierając się na Giżycki Dzień Ziemi wystarczyło zabrać ze sobą wiaderko, pudełko lub worek, by zabrać cenny kompost do domu.

 

W ziemi zasilanej „Żyźniakiem”, na pewno wspaniale urosną sadzonki roślin przygotowane dla giżycczan przez młodzież z ZSKŚiA. Uczniowie przygotowali je specjalnie na tę akcję i rozdali je uczestnikom zupełnie za darmo.

 

Za pomysł i koordynację wydarzenia odpowiadali pracownicy Mazurskiego Związku Międzygminnego - Gospodarka Odpadami, który zrzesza 12 mazurskich samorządów, i organizuje system gospodarowania odpadami komunalnymi na ich terenie.

 

Dzień Ziemi 2024Dzień Ziemi 2024Dzień Ziemi 2024Dzień Ziemi 2024Dzień Ziemi 2024Dzień Ziemi 2024Dzień Ziemi 2024Dzień Ziemi 2024

 

Fot. gizycko.pl/ JMK

Cenne odpady z pojemników BIO zamieniamy w Żyźniak

Wytwarzany w Zakładzie „Żyźniak” przeznaczony jest do stosowania w uprawach polowych, na użytkach zielonych, w warzywnictwie, w uprawach sadowniczych, w uprawie roślin ozdobnych oraz do rekultywacji gruntów rolnych. Środek poprawia właściwości gleby poprzez wzbogacenie jej w substancję organiczną oraz w składniki pokarmowe, głównie azot, fosfor i potas.

 

Produkt szybko okazał się hitem wśród okolicznych rolników i działkowców. Niestety mimo sukcesu pojawiają się także problemy. Pierwszą kwestią jest to, co zbieramy w brązowym pojemniku, gdzie trafiać powinny nie tylko odpady ogrodowe, typu skoszona trawa, rozdrobnione gałęzie czy liście, ale także odpady kuchenne, takie jak obierki warzyw i owoców, zepsute owoce i warzywa, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, kwiaty cięte i doniczkowe. Nie wyrzucamy natomiast odchodów zwierząt, kamieni, ziemi, popiołu, płynnych odpadów kuchennych (zlewki).

 

Co ciekawe od stycznia do brązowego pojemnika można wrzucać kości, mięso, ser i produkty mączne. Prawidłowa segregacja odpadów to jedno, sposób gromadzenia odpadów drugie. Do brązowego pojemnika odpady biodegradowalne obowiązkowo powinny trafiać luzem. Wrzucanie wysegregowanych odpadów organicznych w plastikowych workach do pojemników na bio jest niedopuszczalne.

 

Zanieczyszczenia znajdujące się w odpadach organicznych utrudniają wytwarzanie cennego nawozu w procesie kompostowania. Plastikowe reklamówki i opakowania szklane, nie ulegają rozkładowi. Zanieczyszczenia znajdujące się w kompoście, po zakończeniu procesu kompostowania trzeba oddzielić. Wykonuje się to mechanicznie przy zastosowaniu specjalnych sit z małymi oczkami. Aby uniknąć czasochłonnego i kosztownego procesu przesiewania, warto zastanowić się wcześniej i nie wrzucać do pojemników na odpady organiczne niczego co nie jest biodegradowalne.